Spektakl ODYSEJA | Teatr Nowszy

Choć współczesny świat stoi przed nami otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu Homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który „wyszedł z formy”, rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy. Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed „wyjazdem”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej „śmierci do nowego życia”.

Każdy uczestnik i uczestniczka otrzymają zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze – jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Twórcy:

Choreografia – Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Wykonawcy – Natalia „Sarna” Kladziwa / Izabela Zawadzka, Paweł Urbanowicz, Oscar Mafa / Jakub Pewiński

Muzyka – Sean Palmer, Kuba Pałys

Kostiumy – Damian Kretschmer

Produkcja – Fundacja Teatru Nowszego, Joanna Stasina

Premiera – 19/06/2022, Dworzec Łódź Fabryczna

Czas trwania – 45 min

18/04/2024
Dworzec Łódź Fabryczna
Czas trwania
14:00-15:00