Luksus to dobra materialne i drogie usługi trudno dostępne dla przeciętnego człowieka. Luksus to przyjemność, na którą większość z nas może sobie rzadko pozwolić. Spektakl „LUXA” to próba dotknięcia tematu luksusu dla kobiet w kontekście relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea dotknięcia naszej tożsamości poprzez masowe pragnienia i dążenia człowieka.
W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących kobiece atrybuty, jak drogie, ekskluzywne perfumy i kosmetyki, torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi.
Jednak luksus ma wiele oblicz. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni wydobywany w Birmie, czyli kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. W kontekście klimatycznym i społecznym, szczególnie w przyszłości może stać się tym także woda pitna, która w wielu krajach już dziś jest nazywana niebieskim złotem – BLUE GOLD, ale także kakao, które kiedyś było cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskuje na wartości. Ale może to być też wolny czas dla kobiety albo możliwość decydowania o własnym ciele.
Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy 2023
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, U:NEW Dance Wave Festival, Arbeit und Leben DGB/VHS NRW e.V. – Düsseldorf, CODASI: l’espace – centro choreographico – Palermo / Erasmus+
AGATA ŻYCZKOWSKA – choreografka, tancerka, aktorka. Stypendystka m.st. Warszawy i programu Mobilni w Kulturze. Prowadzi kolektyw HOTELOKO movement makers – zrealizowała m.in. spektakle „frau blush”, „Darklena” i „Axiom of Choice”. Otrzymała nagrodę za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu. Brała też udział w spektaklu „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel. Swoje choreografie buduje z wykorzystaniem ruchu codziennego i tożsamości. W jej świecie królują cekiny. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”.
KARINA SZUTKO – tancerka, choreografka. Współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers – spektakle „Insta Show”, ”Extinction: REplay”, „SOLARPUNK”, „LUXA”. Posługuje się różnorodnymi technikami tańca współczesnego, czerpiąc inspirację także z tańca latino. Choreografię konstruuje poprzez improwizację, skupiając się na kontakcie z partnerem. Edukację taneczną zdobywała współpracując m.in. z Weroniką Pelczyńską, Marią Colusi, Silje Solheim Johansen, Jacquelin Fisher, Jackie Taffanel.