VALESKA, VALESKA, VALESKA, VALESKA

W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA czwórka tancerzy/ek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej.

Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski?

Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu.

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów/ek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Dominika Knapik – choreografka, reżyserka i performerka. Jako choreografka od kilkunastu lat współpracuje z polskimi reżyserkami i reżyserami, od kilku lat intensywnie pracuje także w Niemczech. Laureatka wielu nagród indywidualnych za choreografię, w 2015 roku została nominowana do Paszportów „Polityki” w kategorii „Teatr”. W latach 2007–2015 współtworzyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, z którym zrealizowała wiele autorskich interdyscyplinarnych projektów. Od 2016 roku pracuje również jako reżyserka. W 2016 wyreżyserowała „Bang Bang” (Teatr Jaracza w Łodzi), w 2019 „Babę-Dziwo” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), w 2020 roku monogram choreograficzny „Agon” (Teatr Łaźnia Nowa), a w 2021 roku „Tiki i inne zabawy” (Wrocławski Teatr Pantomimy). Do jej najnowszych prac należą „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” zrealizowany z kolektywem Sticky Fingers Club oraz „HOTEL H**** powstały we współpracy z zespołem HERTZ HAUS.

Połówka dramaturgiczno- choreograficzno-reżyserskiego duetu pod nazwą „Gruba i Głupia”, który od 2023 r. współtworzy z Patrycją Kowańską. Za spektakl pt. „Very Funny” twórczynie otrzymały Nagrodę Główną oraz Nagrodę Dziennikarzy nurtu SzekspirOFF 27. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Niedawno (październik 2023) premierę miał ich kolejny spektakl pt. „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”, w którym wraz z Grubą i Głupią udział biorą współczesne Amazonki – kobiety z doświadczeniem choroby raka piersi. Dominika Knapik w swoich pracach łączy teatr dramatyczny, taniec i performans z feministycznym zacięciem.

www.dominikaknapik.com

Twórcy

  • Koncept, reżyseria i choreografia: Dominika Knapik
  • Asystent choreografki: Dominik Więcek
  • Kreacja i performans: Daniela Komędera - Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
  • Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
  • Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher
  • Muzyka: Doministry Dominik Strycharski
  • Kostiumy: Dominik Więcek
  • Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
  • Produkcja: Fundacja Performa
  • Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Premiera
25/11/2022
Czas trwania
64 min