III Symfonia

„Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał… A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście – żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji… Tym czymś bywa też i sztuka.” (Henryk Mikołaj Górecki)

„III Symfonia” jest kolejną, po „Święcie wiosny” Igora Strawińskiego i „Koda (a tribute)” do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora.

Symfonia składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór jest prezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych”.

Janusz Orlik – tancerz, choreograf. Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight”, „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia”. Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Od roku 2021 roku pełni funkcję opiekuna artystycznego Teatru Klucz w Poznaniu. Współpracował m.in. z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad.

Twórcy

  • Interpretacja: Janusz Orlik - taniec, choreografia
  • Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36
  • Reżyseria świateł: Janusz Orlik, Grzegorz Polak
  • Produkcja: Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec, Janusz Orlik
  • Wsparcie rezydencyjna: Materia w Łodzi
  • Zdjęcia: Piotr Jaruga
Premiera
04/12/2021
Czas trwania
62 min