Every Minute Motherland

Every Minute Motherland to spektakl taneczny stworzony przez Macieja Kuźmińskiego i opracowany metodami dokumentalnymi w odpowiedzi na rosyjską wojnę agresywną na Ukrainie i następujący po niej kryzys uchodźczy. Spektakl, stworzony przez zespół 7 tancerzy z Polski i Ukrainy, w tym uchodźców, oraz we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto, przedstawia zewnętrzny i wewnętrzny punkt widzenia na wojnę. Tancerze wyrażają żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszona między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia ze światem.

Utwór inspirowany jest osobistymi historiami tancerzy, jak również pamięcią zbiorową wykształconą poprzez przekazy medialne z pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bada skutki traumy, wygnania i wyobcowania w zestawieniu z szerszymi tematami wojny, tożsamości oraz niepowstrzymanych sił historii i przeznaczenia. W kontekście codziennych przekazów medialnych, gdzie wojna toczy się w odrętwiającej powtarzalności, utwór ponownie skupia naszą uwagę na ciałach świadków tych wydarzeń, których zapisane w ruchu i ciele doświadczenia sięgają do ducha rytuału i mitu.

Od Mariupola po Charków i w wielu innych miejscach, gdzie wybuchła wojna, kultura i artyści stali się celami, w świadomej próbie zniszczenia Ukraińskiego narodu. Projekt ten jest aktem oporu wobec tych zbrodni i wyrazem solidarności z Ukrainą.

Maciej Kuźmiński Company w ramach projektu rezydencja/premiera 2022 Klub Żak W partnerstwie z Materią Łódź (program Przestrzenie Sztuki), fundacją Creators for Ukraine (założoną przez CIAS i ZAIKS) oraz Instytutem Ukraińskim.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury, Centrum Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

Maciej Kuźmiński

Choreograf, pedagog i producent. Twórca i kierownik pierwszej Polskiej Sieci Tańca w latach 2018-2022. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Ukończył z wyróżnieniem kierunki BA Dance Theatre oraz Masters Choreography, na konserwatorium Trinity Laban w Londynie. Od 2014 roku prace Kuźmińskiego były prezentowane ponad 300 razy w 21 krajach. Tworzył spektakle na zaproszenie m.in. Scapino Ballet Rotterdam, Landestheater Linz, Staatstheater Kassel, Polskiego Teatru Tańca. Artysta otrzymał ponad dwadzieścia międzynarodowych nagród i wyróżnień za spektakle stworzone w ramach Maciej Kuźmiński Company.

Twórcy

  • Choreografia, reżyseria oświetlenia, opracowanie muzyczne: Maciej Kuźmiński
  • Dramaturgia: Paul Bargetto
  • Asystentka choreografa: Monika Witkowska
  • Zdjęcia, film dokumentalny: Anna Semenova
  • Wideo i montaż: Paweł Szymkowiak, Aleksander Joachimiak
  • Produkcja: Polina Bulat, Maciej Kuźmiński
  • Zdjęcia : Maciej Rukasz
  • Obsada: Daria Koval, Vitaliia Vaskiv, Anastasia Ivanova, Monika Witkowska, Szymon Tur, Marcelina Jasińska, Maciej Kuźmiński
  • Kreacja | premierowa obsada: Daria Koval, Anna Myloslavska, Vitaliia Vaskiv, Anastasia Ivanova, Monika Witkowska, Szymon Tur, Omar Karabulut, Judyta Pakulska (staż)
Premiera
21/08/2022
Czas trwania
55 min