Agon

„Agon” to mockument choreo-terapeutyczny inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem.

Agon [gr. agṓn ‘spór’, ‘walka’] – termin, jakim starożytni Grecy określali sytuację, w której strony spierały się, a celem było wykazanie swojej wyższości nad przeciwnikiem, ewentualnie wyższości swoich racji nad jego racjami; od ágein – „pędzić; prowadzić; święcić” (Słownik Wyrazów Obcych W. Kopalińskiego).
Agonem nazywano także typ święta ku czci bóstwa bądź herosa, którego integralną część stanowiły zawody atletyczne, wyścigi konne lub konkursy poetycko-muzyczne.

Dominika Knapik wraca na scenę jako perfomerka, żeby opowiedzieć o pracach „na całe życie”: tej artystycznej i tej matczynej. Staje przy tym do walki z własną biografią: choreografki-pracoholiczki oraz odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Towarzyszką w
tym pojedynku jest Pytia – choreoterapeutka, której nie umknie żaden szczegół. Na warsztat zostaje wzięty głęboko osobisty materiał, który jest detonowany poprzez autoironiczną formę mockumentu („fałszywego dokumentu”).

W tym spektaklu owocuje to zdystansowaną, szkatułkową narracją, odbijającą performatywność reprezentacji – dzięki niej widzowie mogą wybiec w przyszłość, jednocześnie cofając się w czasie. Wynikiem jest krytyczne, ale i niepozbawione poczucia humoru, studium o sensie uprawiania (artystycznego) zawodu i łączenia go z macierzyństwem.

W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Dominika Knapik – choreografka, reżyserka i perfomerka. Ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jako choreografka od kilkunastu lat współpracuje z reżyserkami i reżyserami w Polsce i za granicą. Laureatka wielu nagród, w 2015 r. nominowana do Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Od 2016 r. reżyseruje, zarówno w teatrach instytucjonalnych jak i na scenie niezależnej. W swoich pracach z feministycznym zacięciem łączy teatr dramatyczny, taniec i performance. 1/2 duetu Gruba i Głupia (Fat and Dumb).

Twórcy

  • Reżyseria: Dominika Knapik
  • Dramaturgia: Patrycja Kowańska
  • Wykonanie: Dominika Knapik
  • Muzyka: Justyna Stasiowska
  • Kostiumy: Natalia Mleczak
  • Reżyseria świateł: Wolfgang Macher
  • Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa
Premiera
07/12/2020
Czas trwania
60